Başkandan


Değerli üyelerimiz ve sektör mensuplarımız,

Hem kendi sektörümüz hem ülkemiz için zorlu bir yılı geride bırakarak, yeni umutlar, yeni beklentiler, yeni planlar ile 2017 yılına başladık. Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği olarak bizler 28 Şubat'ta 10. Olağan Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik ve yolumuza devam edeceğimiz yeni yönetim kurulumuzu seçtik. Derneğimizin kıymetli üyelerinin oylarıyla ETBİR Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, bugüne kadar çok değerli hizmetlerde bulunan Mustafa Bılıkçı'dan devraldım. Kendisine tüm hizmetlerinden dolayı teşekkür etmeyi borç biliyorum. Tüm sektör mensuplarımızın yararına olabilecek, ülke ekonomisine katkı sağlayacak çalışmalara, derneğimizin bugüne kadarki tüm başkanlarının gösterdiği kararlılıkla devam edeceğiz.


ETBİR yeni dönemde kırmızı et sektörünün tümünü kapsayan uzmanlık gerektiren alanlarda alt komisyonlarla çalışacak. İşlenmiş Et Ürünleri, Hayvancılık, Kesimhaneler, Karkas Et ve Parçalama Depoları komisyonlarında tüm üyeler ve konusunda uzman olan profesyoneller görev alabilecek. Yeni dönemde öncelikle sahaya açılmayı planlayacağız ve 3-6 aylık periyotlarla düzenlenecek olan bölge toplantılarıyla çiftçiden sanayiciye her kesimin sorun ve taleplerini derleyerek, ülkemizde kırmızı et için bir yol haritası ortaya koyacağız.


2016 yılında ülkemizde 1 milyon, 173 bin 42 ton kırmızı et üretimi sağlandı. Son yıllarda sürekli artan bir kırmızı et üretim ve tüketimi olduğunu görüyoruz.  Ülkemizde kırmızı et sektörünün AB’yle entegre olması için ciddi yatırımlar yapıldı ve özellikle et ürünlerimiz dış pazarlarda değer bulmaya başladı. Böyle bir ortamda kırmızı et sektörünün hak ettiği değeri bulması için ETBİR çatısı altında güç birliğimizi sürdüreceğiz.

 

Saygılarımla,

 

Vet. Dr. Ahmet Yücesan

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 


x